Emel Nurhan Ogan

Emel Nurhan Ogan

İstanbul’da dünyaya gelen Emel Nurhan Ogan, ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında Erol Et, Hüsamettin Koçan, Erkin İnan, Mustafa Plevneli ve Oktay Maral’dan dersler aldı. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları bünyesinde uzun yıllar mağaza ve vitrin dekoratörü olarak çalıştı. Bu süre boyunca cam ve ayna atölyelerinde büyük boyutlarda cam, ayn, jirve, sablaj ve vitraj panoları yaptı.

Kültür Bakanlığı’nın Topkapı sarayı Nakışhanesi’nde düzenlediği kurslarında Sevim Kayaoğlu, Mustafa Çelebi, Melek Antel’in derslerine katıldı. Yakup Cem’in atölye derslerine katılarak Minyatür öğrendi. Haliç Üniversitesi’nde Grafik Ana Sanat Dalı’nda Katı üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2000 yılında Emel Ogan Sanat Evi’ni açtı.

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergiye katılan Ogan, Bağlarbaşı Türk İslam Sanatları İhtisas Okulu’nda ve Emel Ongan Sanat Galerisi’nde dersler vermektedir.